11 marca 2023

Czy gluten jest szkodliwy?

Dla osób, które cierpią na chorobę trzewną, czyli celiakię, gluten może być szkodliwy. Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego, gdy gluten jest spożywany. Osoby cierpiące na celiakię muszą unikać glutenu, aby uniknąć reakcji immunologicznej, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

 

Dla osób, które nie cierpią na celiakię ani na NCGS, gluten jest w pełni bezpieczny i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Gluten jest białkiem, które występuje naturalnie w pszenicy, żytnim, jęczmieniu i niektórych innych ziarnach zbóż. Produkty zawierające gluten, takie jak chleb, makaron, czy ciastka, mogą być częścią zbilansowanej diety.

 

Wniosek jest taki, że gluten jest szkodliwy tylko dla określonej grupy ludzi - osób cierpiących na celiakię lub NCGS, a dla pozostałych nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jeśli masz podejrzenie, że gluten może powodować u Ciebie problemy zdrowotne, warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność choroby trzewnej lub NCGS.